Červenec 2013

Do Khamu pod stan

16. července 2013 v 23:22 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Je léto a proto je načase vyrazit pod stan.
Evropu už máte za sebou? Táhne vás to do hor?
Není nic lepšího než východní Tibet - Kham.
Pro kempování nejsou ze strany úřadů žádná omezení ani zákazy. (Podle čínského zákona jste povinni se registrovat na místní policejní stanici do 24 hodin od ubytování/vstupu do města. V horách je to trochu náročnější...)

བྲག་འགོ་ (brag'go), Dřaggo, městečko v prefektuře Kardze, 2009

Kham nabízí vysoká horská pásma dosahující výšky přes 6000 metrů, hluboká údolí plná divokých řek, malebná políčka místních Tibeťanů a stovky černých nomádských stanů obklopených jaky, kravami, ovcemi a psy. Díky náročnosti terénu sem zatím nevedou žádné dálnice (jen obyčejné silnice, mnohdy ve výstavbě), domky ve vesnicích jsou převážně původní v tradičním stylu, větší města už začínají měnit tvář "vstříc modernizaci".

V této části Tibetu se doprava hledá velice snadno. Každé ráno se u "nádraží" (musíte zjistit, kde to je) sjíždí hromada minibusů, jejichž řidiči vykřikují místa cílových stanic. Stačí jen najít toho svého. Chlapi jsou vůči sobě tolerantní a tak se stačí zeptat jednoho a on už vás zavede k autu, které směřuje do požadované destinace. Jízdné není drahé, hlavní je naplnit celé auto. Takže čekání se může někdy protáhnout i na několik desítek minut.
Důležité proto je, přijít kolem sedmé hodiny ráno, kdy se začínají auta sjíždět. Můžete si dát baťoh do auta, s kterým pojedete, a v blízké restauraci posedět u snídaně a poklábosit s místními. Až přijde čas, řidič na vás křikne.
Veřejná doprava bývá v těchto končinách nedostatečná, mikrobusy mají svoje kouzlo...

རྟའུ་ (rta'u) okres Ta'u, několik desítek km v horách od okresního města, 2009

Z auta dokonce můžete za jízdy uprostřed polí a luk vystoupit, buďte si jistí, že druhý den tudy určitě pojedou další auta oběma směry.
Po příjezdu na vysněné místo stačí zaplatit a vyrazit hledat, kam postavit stan.
Stany a spacáky si můžete přivézt z Evropy, dnes ale metropole jako Chengdu, khamské Dardo a amdský Siling nabízí řadu obchodů s outdoor vybavením, většinou dobré kvality a značky.

Pro stanování v Tibetu je důležité mít baterku a sirky, hodí se i plecháček na ohřívání večeře. Důležité je teplé oblečení, především na noc! I když přes den vyrazíte na tůru v triku a kraťasích a spálíte se, v noci většinou přituhne i POD BOD MRAZU!!

རྟའུ་(rta'u) okres Ta'u, nomádské děti, 2009

Důležité je také vědět, že Tibet kromě krásných scenérií ukrývá divoké šelmy. Těmi nejběžnějšími jsou divocí psi a vlci, které NESMÍTE BRÁT NA LEHKOUT VÁHU! Proto je dobré kempovat například u vesnice za kopcem - z dohledu místních obyvatel, ale zároveň dostatečně blízko, pokud je potřeba vyhledat pomoc.
Psi v Tibetu mívají kolem 60kg a žijí ve smečkách. Už při jízdě autem si můžete všímat, zda se nacházíte v oblasti, kde se podél cesty psi toulají, nebo ne. V některých oblastech jsou doslova na každém kroku.

Nejlepší varianta je kempování s nomády.
Ti vás pravděpodobně pozvou na čaj a na večeři. Bývá hezkým zvykem jim na oplátku také něco dát. Váš stan v blízkosti jejich stanu zaručí bezpečí. Pokud večer vypijete moc máslového čaje, připravte se, že budete muset v noci na záchod, zatímco kousek od vás ve tmě štěkají divocí psi.
NEZNALOST JAZYKA NEBÝVÁ BARIÉRA.

Vodní zdroje v horách s sebou nenesou žádné větší riziko. Vodu stačí převařit (případně přefiltrovat) a dá se pít. Větších potoků a jezírek na osobní hygienu také není málo.

ལྷ་སྒང་ (lha sgang), Lhagang, 2009

UKLÍZEJTE PO SOBĚ!!!
V celém Tibetu začíná být alarmující množství (zejména) plastových odpadků!
Tibeťané neví jak s odpadky naložit a čínští přistěhovalci ani ve městech odpad netřídí. Proto se snažte svoje odpadky odvézt zpět do většího města, kde je můžete vyhodit do odpadkového koše místo na zelenou louku.
Vzdělání Tibeťanů v ohledu třídění, recyklace a dalšího nakládání s denním odpadem, je zatím defacto nulové. Na vesnicích a v menších městech se tvoří hromady odpadků doslova za každým domem, ale i v potocích a řekách. Tento problém brzy přeroste do hodně velkých rozměrů. Snažte se proto k tomuto trendu nepřispívat svou nedbalostí. Pokud vám to jazykové možnosti dovolí, zkuste vašim tibetským přátelům vysvětlit, že plastová lahev na zahrádce tam za pár desítek let ještě bude a přesto má řadu jiných využití.

རྟའུ་ (rta'u) okres Ta'u, jižně od okresního města, 2009

Jedna z možných tras, výlet na 2 týdny:
Přílet do čínského velkoměsta Chengdu
linkovým autobusem do Dardo དར་མདོ་ (Kangding 康定): hranice Tibetu s Čínou
-> Lhagang ལྷ་སྒང་ (Tagong 塔公): první seznámení s Tibetem, v posledních letech zkomercializované díky snadné dostupnosti (či snad díke zlepšující dostupnosti zkomercializované)
-> Ta'u རྟའུ་ (Daofu 道孚): oblast s krásnou tradiční architekturou této oblasti
-> Dřaggo བྲག་འགོ་ (Luhuo 炉霍): malebné domečky a zasněžené vrcholky hor
-> Kardze དཀར་མཛེས་ (Ganzi 甘孜): hlavní město prefektury s velkým zachovalým klášterem
Celá trasa se nachází těsně nad hranicí 3000 metrů n.m., proto by neměla činit problémy ani ne zcela fyzicky zdatným turistům. Délka celé trasy z Darda do Kardze necelých 400 km. Z Chengdu do Darda přibližně 320 km, dnes už víc jak polovina po dálnici.


Kam do Tibetu?

1. července 2013 v 11:38 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Lidé se často ptají, jak se do Tibetu dostanou. Může být náročné vyznat se v pokynech pro vyřízení povolení do TAO (Tibetská autonomní oblast), turisté často nevědí, jaká povolení potřebují pro cestování v jiných částech Tibetu atd. Ve skutečnosti je příprava výletu do Tibetu celkem snadná záležitost. Pokud se chystáte do Tibetu, je pro Vás tento článek.
*V tomto článku rozeznáváme pojem TAO a Tibet. TAO je pouze část Tibetu. Jako Tibet je myšleno celé území původního Tibetu (Amdo, Kham, Ü-cang).

1. Kam do Tibetu se podívat?
Tibet zaujímá obrovskou plochu, je přibližně 40-krát větší než Česko. K vidění tu jsou zelené pastviny a kopce, strmá skaliska, na která se ještě nikdo neodvážil vylézt, prameny několika asijských veletoků, krásná jezera, polopouště, hluboká údolí, ale i nomádi, zemědělci, rostoucí městečka, lesy a přírodní rezervace, kulturní památky zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO, starobylé chrámy, kláštery i jejich trosky, jedinečná architektura domů rozdílná v každém kraji a spousta dalších krás. To vše v nadmořských výškách od 2500 do 6000 metrů nad mořem.
K bližšímu naplánování trasy Vám mohu pomoci já, stačí napsat konkrétní dotaz na dotibetu@gmail.com.
V češtině mnoho materiálů o cestování v Tibetu neexistuje, jedná se spíš o kusé cestovatelské blogy, několik webů s tibetskou tematikou a podobně. V angličtině existuje naopak zdrojů nepřeberné množství, nejběžnějším pomocníkem cestovatelů je Lonely Planet, nás bude zajímat verze o Tibetu (pokrývající pouze TAO) nebo o Číně (pro Amdo a Kham). Dalším dobrým zdrojem je kniha Footprints Tibet Handbook, která svými informacemi pokrývá celý Tibet.
krajina okolo Manigango, Kham

2. Cestovka nebo "na čundr"?
Z vlastních zkušeností vím, že do Tibetu se Češi většinou vydávají "na čundr" s baťůžkem a knížkou se základními frázemi čínštiny, případně tibetštiny. Ještě donedávna (do roku 2008) bylo možné stopovat a kempovat i v TAO, tedy v části Tibetu, kterou většina lidí považuje za "Tibet". Je důležité si uvědomit, že Tibet je nejen TAO, ale roztahuje se do dnešních čínských provincií Qinghai (Cchongön), Gansu, Sichuan a Yunnan. Zde můžeme stále stopovat s baťohem na zádech a stanovat společně s nomády. Pro mladé dobrodruhy je tento způsob poznávání Tibetu mnohem zajímavější než se bez povolení nesmět hnout ani o krok, jak je poslední dobou "móda" ve Lhase.
Pro ty, kteří od dovolené očekávají něco jiného, než otlačená záda ze stanu, a chtějí porozumět místní kultuře prostřednictvím tlumočníka-průvodce, nabízí nesčetné množství různých programů v Tibetu působící cestovní kanceláře. Zároveň zájezd s cestovní kanceláří je dnes jediný způsob, jak se dostat legálně do Lhasy a TAO.
klášter Gjance (རྒྱལ་རྩེ་), Ü-cang

3. Jak se dostanu do Lhasy (TAO)?
Tibetská autonomní oblast (TAO) je dnes celosvětově známá jako "Tibet". Zahrnuje ale jen Centrální Tibet - Ü-cang, který představuje necelou 1/3 původní rozlohy Tibetu, a západní část východního Tibetu - Khamu. Do TAO a hlavního města Tibetu Lhasy se dnes jako cizinec lze dostat POUZE s cestovní kanceláří. Buď zkontaktujete českou cestovní kancelář, která pak ostatní náležitosti dokáže vyřídit, nebo sami po příjezdu do ČLR zkontaktujete místní CK, na výběr máte tibetské i čínské. Pro vstup do TAO musíte získat povolení. To vyřizuje CK u které si kupujete povinný zájezd. Povolení pak nepředstavuje žádný problém.
V roce 2012 byla tato povolení vydávána pouze skupinám od pěti osob, přičemž všichni museli být stejné národnosti (držitelé pasu stejné země). Letos, v létě 2013 se pravidla opět změnila a přestože podle "oficiálních" nařízení musí o povolení žádat skupina dvou a více osob, stává se, že povolení získají i jednotlivci. Národnost lidí ve skupině se navíc může lišit.
Do Lhasy pak vede železnice nebo sem létají pravidelné letecké spoje. Tento spoj už ale zařídí CK, s kterou do TAO vyrazíte. Kromě povolení, které vám CK zařídí, vám zařídí i turistický zájezd včetně ubytování, průvodce, případně auta na přejezdy. Tohoto zájezdu jste povinni být členem, ať už jako jednotlivec, dvojice, nebo skupina více osob. Program zájezdu Vám CK buď nabídne již připravený, nebo si lze sestavit vlastní podle přání, včetně například Vámi vybraného hotelu.

4. Lze jet do Lhasy z Nepálu, Indie a jiných států?
Z/do Indie neexistuje přímé legální spojení. Nejbližší jsou lety z Kunmingu v čínské provincii Yunnan. Příjezd z Nepálu lze i po zemi i letadlem, vyřízení povolení však zabere víc papírování, delší čas a úspěch není vždy 100% zaručen.
jezero Namco (གནམ་མཚོ་), Ü-cang

5. Potřebuji povolení v jiných částech Tibetu?
Ne. Speciální povolení a koupě turistického zájezdu jsou podmínky pouze pro TAO. Další zhruba polovina Tibetu dnes náleží čínským provinciím Qinghai (Cchongön), Gansu, Sichuan a Yunnan. Do těchto oblastí nejsou potřeba žádná zvláštní povolení, ani doprovod průvodce. Kvůli častým protivládním protestům v některých oblastech, mohou být však dočasně podmínky pro cestování změněny. Většinou to ale znamená, že daný okres je pro zahraniční turisty zcela uzavřen a nelze jím ani projíždět. Přesto "otevřená" část Tibetu představuje velikost přibližně 10-15-krát větší než Česko.

krajina okolo Dau (རྟ་འུ་), Kham

Tibetské názvy v provincii Gansu

1. července 2013 v 6:06 | Kelsang Lhamo |  Geografie Tibetu
Čínská provincie Gansu (甘肃, český přepis: Kan-su) se nachází na západě ČLR, většina provincie leží v místech, kudy vedla známá Hedvábná stezka.
Hraničí s Tibetem, severní částí nazývanou Amdo. I dnes v provincii existuje tzv. Tibetská autonomní prefektura a Tibetský autonomní okres. Tibetské osídlení je pozůstatek z dob, kdy oblast Tibetu patřila. Dnes do oblasti přichází víc a víc přistěhovalců z jiných částí Číny.

Tibetská autonomní prefektura Kanlho / Kannan
Pro mnohé turisty je Kanlho "Vstupní branou" do Tibetu. Zde máme možnost poprvé vidět žijící tibetksou kulturu - Tibeťany v tradičním oblečení, nápisy v tibetském jazyce i slyšet mluvenou tibetštinu (amdský dialekt). Kanlho je známé svými zelenými pastvinami, řekou Mačhu (Žlutá řeka), která oblastí protéká na svém horním toku, a jedním z nejvýznamnějších klášterů tibetského buddhismu Labrangem.

Český přepis
Název tibetsky
Wylie
Název čínsky
Čínský pinyin
Kde se nachází?
Kanlho
ཀན་ལྷོ།
kan lho
甘南
Gānnán
Tibetská autonomní prefektura na jihu provincie Gansu
གཙོས་གྲོང་ཁྱེར།
gtsos grong khyer
合作市
Hézuò Shì
Správní město prefektury
Linthän
ལིན་ཐན་རྫོང་།
lin than rdzong
临潭县
Líntán Xiàn
Okres v Kanlho
Čone
ཅོ་ནེ་རྫོང་།
co ne rdzong
卓尼县
Zhuóní Xiàn
Okres v Kanlho
Dřugčhu
འབྲུག་ཆུ་རྫོང་།
'brug chu rdzong
舟曲县
Zhōuqū Xiàn
Okres v Kanlho
Thewo
ཐེ་བོ་རྫོང་།
the bo rdzong
迭部县
Diébù Xiàn
Okres v Kanlho
Mačhu
རྨ་ཆུ་རྫོང་།
rma chu rdzong
玛曲县
Mǎqū Xiàn
Okres v Kanlho
Lučhu
ཀླུ་ཆུ་རྫོང་།
klu chu rdzong
碌曲县
Lùqū Xiàn
Okres v Kanlho
Sangčhu
བསང་ཆུ་རྫོང་།
bsang chu rdzong
夏河县
Xiàhé Xiàn
Okres v Kanlho
Labrang
བླ་བྲང་དགོན། / བླ་བྲང་བཀྲ་ཤིས་འཁྱིལ།
bla-brang / bkra-shis-'khyil
拉卜楞寺
Lābǔlèng Sì
Známý klášter v Kanlho, okrese Sangčhu

Tibetský autonomní okres Pari
Okres Pari (v místním dialektu tibetštiny Hwari) je součástí městské prefektury Wu-wej (武威, Wuwei). Tibeťané představují necelých 30% populace okresu, který má rozlohu 7 tisíc km2.

Český přepis
Název tibetsky
Wylie
Název čínsky
Čínský pinyin
Kde se nachází?
Pari (Hwari*)
དཔའ་རིས་
dpa'a-ris
天祝
Tiānzhù
V centrálním Gansu
Rabgyä
རབ་རྒྱས་དགོན་
rab rgyas dgon
华藏寺
Huácáng Sì
Klášter v hlavním městě okresu nesoucí stejný název
* čtení v místním Amdo dialektu tibetštiny