Do Khamu pod stan

16. července 2013 v 23:22 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Je léto a proto je načase vyrazit pod stan.
Evropu už máte za sebou? Táhne vás to do hor?
Není nic lepšího než východní Tibet - Kham.
Pro kempování nejsou ze strany úřadů žádná omezení ani zákazy. (Podle čínského zákona jste povinni se registrovat na místní policejní stanici do 24 hodin od ubytování/vstupu do města. V horách je to trochu náročnější...)

བྲག་འགོ་ (brag'go), Dřaggo, městečko v prefektuře Kardze, 2009

Kham nabízí vysoká horská pásma dosahující výšky přes 6000 metrů, hluboká údolí plná divokých řek, malebná políčka místních Tibeťanů a stovky černých nomádských stanů obklopených jaky, kravami, ovcemi a psy. Díky náročnosti terénu sem zatím nevedou žádné dálnice (jen obyčejné silnice, mnohdy ve výstavbě), domky ve vesnicích jsou převážně původní v tradičním stylu, větší města už začínají měnit tvář "vstříc modernizaci".

V této části Tibetu se doprava hledá velice snadno. Každé ráno se u "nádraží" (musíte zjistit, kde to je) sjíždí hromada minibusů, jejichž řidiči vykřikují místa cílových stanic. Stačí jen najít toho svého. Chlapi jsou vůči sobě tolerantní a tak se stačí zeptat jednoho a on už vás zavede k autu, které směřuje do požadované destinace. Jízdné není drahé, hlavní je naplnit celé auto. Takže čekání se může někdy protáhnout i na několik desítek minut.
Důležité proto je, přijít kolem sedmé hodiny ráno, kdy se začínají auta sjíždět. Můžete si dát baťoh do auta, s kterým pojedete, a v blízké restauraci posedět u snídaně a poklábosit s místními. Až přijde čas, řidič na vás křikne.
Veřejná doprava bývá v těchto končinách nedostatečná, mikrobusy mají svoje kouzlo...

རྟའུ་ (rta'u) okres Ta'u, několik desítek km v horách od okresního města, 2009

Z auta dokonce můžete za jízdy uprostřed polí a luk vystoupit, buďte si jistí, že druhý den tudy určitě pojedou další auta oběma směry.
Po příjezdu na vysněné místo stačí zaplatit a vyrazit hledat, kam postavit stan.
Stany a spacáky si můžete přivézt z Evropy, dnes ale metropole jako Chengdu, khamské Dardo a amdský Siling nabízí řadu obchodů s outdoor vybavením, většinou dobré kvality a značky.

Pro stanování v Tibetu je důležité mít baterku a sirky, hodí se i plecháček na ohřívání večeře. Důležité je teplé oblečení, především na noc! I když přes den vyrazíte na tůru v triku a kraťasích a spálíte se, v noci většinou přituhne i POD BOD MRAZU!!

རྟའུ་(rta'u) okres Ta'u, nomádské děti, 2009

Důležité je také vědět, že Tibet kromě krásných scenérií ukrývá divoké šelmy. Těmi nejběžnějšími jsou divocí psi a vlci, které NESMÍTE BRÁT NA LEHKOUT VÁHU! Proto je dobré kempovat například u vesnice za kopcem - z dohledu místních obyvatel, ale zároveň dostatečně blízko, pokud je potřeba vyhledat pomoc.
Psi v Tibetu mívají kolem 60kg a žijí ve smečkách. Už při jízdě autem si můžete všímat, zda se nacházíte v oblasti, kde se podél cesty psi toulají, nebo ne. V některých oblastech jsou doslova na každém kroku.

Nejlepší varianta je kempování s nomády.
Ti vás pravděpodobně pozvou na čaj a na večeři. Bývá hezkým zvykem jim na oplátku také něco dát. Váš stan v blízkosti jejich stanu zaručí bezpečí. Pokud večer vypijete moc máslového čaje, připravte se, že budete muset v noci na záchod, zatímco kousek od vás ve tmě štěkají divocí psi.
NEZNALOST JAZYKA NEBÝVÁ BARIÉRA.

Vodní zdroje v horách s sebou nenesou žádné větší riziko. Vodu stačí převařit (případně přefiltrovat) a dá se pít. Větších potoků a jezírek na osobní hygienu také není málo.

ལྷ་སྒང་ (lha sgang), Lhagang, 2009

UKLÍZEJTE PO SOBĚ!!!
V celém Tibetu začíná být alarmující množství (zejména) plastových odpadků!
Tibeťané neví jak s odpadky naložit a čínští přistěhovalci ani ve městech odpad netřídí. Proto se snažte svoje odpadky odvézt zpět do většího města, kde je můžete vyhodit do odpadkového koše místo na zelenou louku.
Vzdělání Tibeťanů v ohledu třídění, recyklace a dalšího nakládání s denním odpadem, je zatím defacto nulové. Na vesnicích a v menších městech se tvoří hromady odpadků doslova za každým domem, ale i v potocích a řekách. Tento problém brzy přeroste do hodně velkých rozměrů. Snažte se proto k tomuto trendu nepřispívat svou nedbalostí. Pokud vám to jazykové možnosti dovolí, zkuste vašim tibetským přátelům vysvětlit, že plastová lahev na zahrádce tam za pár desítek let ještě bude a přesto má řadu jiných využití.

རྟའུ་ (rta'u) okres Ta'u, jižně od okresního města, 2009

Jedna z možných tras, výlet na 2 týdny:
Přílet do čínského velkoměsta Chengdu
linkovým autobusem do Dardo དར་མདོ་ (Kangding 康定): hranice Tibetu s Čínou
-> Lhagang ལྷ་སྒང་ (Tagong 塔公): první seznámení s Tibetem, v posledních letech zkomercializované díky snadné dostupnosti (či snad díke zlepšující dostupnosti zkomercializované)
-> Ta'u རྟའུ་ (Daofu 道孚): oblast s krásnou tradiční architekturou této oblasti
-> Dřaggo བྲག་འགོ་ (Luhuo 炉霍): malebné domečky a zasněžené vrcholky hor
-> Kardze དཀར་མཛེས་ (Ganzi 甘孜): hlavní město prefektury s velkým zachovalým klášterem
Celá trasa se nachází těsně nad hranicí 3000 metrů n.m., proto by neměla činit problémy ani ne zcela fyzicky zdatným turistům. Délka celé trasy z Darda do Kardze necelých 400 km. Z Chengdu do Darda přibližně 320 km, dnes už víc jak polovina po dálnici.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Radka Radka | 12. srpna 2013 v 20:48 | Reagovat

Vaše články o Tibetu jsou velmi poutavé a fotografie nádherné. Jelikož teď budu žít v Číně (v Chengdu), tak to do Tibetu nebudu mít daleko a jistě ho navštívím. Děkuji za inspiraci, budu sledovat Váš blog.

2 do Tibetu do Tibetu | E-mail | 14. srpna 2013 v 23:12 | Reagovat

Milá Radko, díky za podporu. Určitě se tam vydej a poznávej! Kdyby jsi měla nějaké otázky, můžeš se kdykoli na cokoli zeptat. Měj se!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama