Kam do Tibetu?

1. července 2013 v 11:38 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Lidé se často ptají, jak se do Tibetu dostanou. Může být náročné vyznat se v pokynech pro vyřízení povolení do TAO (Tibetská autonomní oblast), turisté často nevědí, jaká povolení potřebují pro cestování v jiných částech Tibetu atd. Ve skutečnosti je příprava výletu do Tibetu celkem snadná záležitost. Pokud se chystáte do Tibetu, je pro Vás tento článek.
*V tomto článku rozeznáváme pojem TAO a Tibet. TAO je pouze část Tibetu. Jako Tibet je myšleno celé území původního Tibetu (Amdo, Kham, Ü-cang).

1. Kam do Tibetu se podívat?
Tibet zaujímá obrovskou plochu, je přibližně 40-krát větší než Česko. K vidění tu jsou zelené pastviny a kopce, strmá skaliska, na která se ještě nikdo neodvážil vylézt, prameny několika asijských veletoků, krásná jezera, polopouště, hluboká údolí, ale i nomádi, zemědělci, rostoucí městečka, lesy a přírodní rezervace, kulturní památky zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO, starobylé chrámy, kláštery i jejich trosky, jedinečná architektura domů rozdílná v každém kraji a spousta dalších krás. To vše v nadmořských výškách od 2500 do 6000 metrů nad mořem.
K bližšímu naplánování trasy Vám mohu pomoci já, stačí napsat konkrétní dotaz na dotibetu@gmail.com.
V češtině mnoho materiálů o cestování v Tibetu neexistuje, jedná se spíš o kusé cestovatelské blogy, několik webů s tibetskou tematikou a podobně. V angličtině existuje naopak zdrojů nepřeberné množství, nejběžnějším pomocníkem cestovatelů je Lonely Planet, nás bude zajímat verze o Tibetu (pokrývající pouze TAO) nebo o Číně (pro Amdo a Kham). Dalším dobrým zdrojem je kniha Footprints Tibet Handbook, která svými informacemi pokrývá celý Tibet.
krajina okolo Manigango, Kham

2. Cestovka nebo "na čundr"?
Z vlastních zkušeností vím, že do Tibetu se Češi většinou vydávají "na čundr" s baťůžkem a knížkou se základními frázemi čínštiny, případně tibetštiny. Ještě donedávna (do roku 2008) bylo možné stopovat a kempovat i v TAO, tedy v části Tibetu, kterou většina lidí považuje za "Tibet". Je důležité si uvědomit, že Tibet je nejen TAO, ale roztahuje se do dnešních čínských provincií Qinghai (Cchongön), Gansu, Sichuan a Yunnan. Zde můžeme stále stopovat s baťohem na zádech a stanovat společně s nomády. Pro mladé dobrodruhy je tento způsob poznávání Tibetu mnohem zajímavější než se bez povolení nesmět hnout ani o krok, jak je poslední dobou "móda" ve Lhase.
Pro ty, kteří od dovolené očekávají něco jiného, než otlačená záda ze stanu, a chtějí porozumět místní kultuře prostřednictvím tlumočníka-průvodce, nabízí nesčetné množství různých programů v Tibetu působící cestovní kanceláře. Zároveň zájezd s cestovní kanceláří je dnes jediný způsob, jak se dostat legálně do Lhasy a TAO.
klášter Gjance (རྒྱལ་རྩེ་), Ü-cang

3. Jak se dostanu do Lhasy (TAO)?
Tibetská autonomní oblast (TAO) je dnes celosvětově známá jako "Tibet". Zahrnuje ale jen Centrální Tibet - Ü-cang, který představuje necelou 1/3 původní rozlohy Tibetu, a západní část východního Tibetu - Khamu. Do TAO a hlavního města Tibetu Lhasy se dnes jako cizinec lze dostat POUZE s cestovní kanceláří. Buď zkontaktujete českou cestovní kancelář, která pak ostatní náležitosti dokáže vyřídit, nebo sami po příjezdu do ČLR zkontaktujete místní CK, na výběr máte tibetské i čínské. Pro vstup do TAO musíte získat povolení. To vyřizuje CK u které si kupujete povinný zájezd. Povolení pak nepředstavuje žádný problém.
V roce 2012 byla tato povolení vydávána pouze skupinám od pěti osob, přičemž všichni museli být stejné národnosti (držitelé pasu stejné země). Letos, v létě 2013 se pravidla opět změnila a přestože podle "oficiálních" nařízení musí o povolení žádat skupina dvou a více osob, stává se, že povolení získají i jednotlivci. Národnost lidí ve skupině se navíc může lišit.
Do Lhasy pak vede železnice nebo sem létají pravidelné letecké spoje. Tento spoj už ale zařídí CK, s kterou do TAO vyrazíte. Kromě povolení, které vám CK zařídí, vám zařídí i turistický zájezd včetně ubytování, průvodce, případně auta na přejezdy. Tohoto zájezdu jste povinni být členem, ať už jako jednotlivec, dvojice, nebo skupina více osob. Program zájezdu Vám CK buď nabídne již připravený, nebo si lze sestavit vlastní podle přání, včetně například Vámi vybraného hotelu.

4. Lze jet do Lhasy z Nepálu, Indie a jiných států?
Z/do Indie neexistuje přímé legální spojení. Nejbližší jsou lety z Kunmingu v čínské provincii Yunnan. Příjezd z Nepálu lze i po zemi i letadlem, vyřízení povolení však zabere víc papírování, delší čas a úspěch není vždy 100% zaručen.
jezero Namco (གནམ་མཚོ་), Ü-cang

5. Potřebuji povolení v jiných částech Tibetu?
Ne. Speciální povolení a koupě turistického zájezdu jsou podmínky pouze pro TAO. Další zhruba polovina Tibetu dnes náleží čínským provinciím Qinghai (Cchongön), Gansu, Sichuan a Yunnan. Do těchto oblastí nejsou potřeba žádná zvláštní povolení, ani doprovod průvodce. Kvůli častým protivládním protestům v některých oblastech, mohou být však dočasně podmínky pro cestování změněny. Většinou to ale znamená, že daný okres je pro zahraniční turisty zcela uzavřen a nelze jím ani projíždět. Přesto "otevřená" část Tibetu představuje velikost přibližně 10-15-krát větší než Česko.

krajina okolo Dau (རྟ་འུ་), Kham
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama