Srpen 2013

Jihovýchodní brána Tibetu - Gjalthang

13. srpna 2013 v 2:19 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Původní území Tibetu zasahuje i do dnešní čínské provincie Yunnan. Sám Yunnan je oblíbenou turistickou destinací jak čínských, tak zahraničních turistů. To z důvodu, že zde dodnes žije množství národů, které si udržují vlastní jedinečné tradiční kultury. Provincie leží ve stejné zeměpisné šířce jako africká Sahara, ale průměrná nadmořská výška činí 2000 metrů. To vytváří příjemné klimatické podmínky po celý rok - v létě teploty okolo třiceti, v zimě málokdy pod nulou. Na jihu provincie žijí sloni v tropických deštných lesech, na severu hory dosahují výšky přes 6000 metrů s věčně zasněženými vrcholky - tady už jste v Tibetu, dnes ustanovenou Dečhënskou autonomní prefekturou (བདེ་ཆེན་བོད་རིགས་རང་སྐྱོང་ཁུལ་).


Historická část Gjalthangu, červenec 2011


Provincií Yunnan protéká několik asijských veletoků, které mimojiné i v tibetské části tvoří tzv. Tři paralelní řeky, tato oblast se dokonce zapsala na Seznam světového dědictví UNESCO. Yunnan se pyšní dalšími dvěma památkami - Starobylým městem Lijiang v tibetském pohraničí a Jihočínskou krasovou oblastí.


Historická část Lijiangu, duben 2010

Yunnan může být variantou dovolené pro náročnější turisty (pro baťůžkáře je samozřejmě rájem ;). V celé čínské i tibetské oblasti jsou čtyř-pěti hvězdičkové hotely, ve většině turistických oblastech dobré služby.

Do tibetské prefektury Dečhën se dnes lze dostat letadlem. Hlavní město a zároveň turistické lákadlo Gjalthang (རྒྱལ་ཐང་རྫོང་) má už víc jak deset let vlastní letiště se spojením z Kunmingu, Lhasy, Chengdu a dalších čínských měst a nachází se v nadmořské výšce 3000 metrů.

Gjalthang, respektive Šangri-la, jak ji čínské úřady v roce 2001 přejmenovaly, se právě díky novému jménu stala velmi oblíbeným turistickým cílem. Bájná Šangri-la, ráj na zemi, byla popsána v knize Jamese Hiltona z roku 1933 Ztracený horizont. Nový název měl pomoci v rozvoji turistiky a zároveň ekonomickému odvětví oblasti. Tento plán byl splněn na výbornou a po deseti letech se z malé vesničky stalo moderní město s drahými hotely, restauracemi a spoustou dalších atrakcí pro dychtivé turisty.


Pohled na Gjalthang, červenec 2011

V letních měsících Gjalthang žije dnem i nocí. Přes den se můžete procházet malebnými uličkami Starobylého města, zachované tradiční části, vylézt si na okolní hory, které jsou posety tibetskými modlitebními vlaječkami, nebo vyjet za město a povozit se na jacích či navštívit největší tibetský klášter v Yunnanu - Gandän Sumcenling.

Večer se můžete připojit k Tibeťanům tančícím na náměstí, projít starým městem, které září neony osvětlující krámky, hospůdky a bary, nebo zajít do nové části města na diskotéku.


Náměstí v srdci staré části města s chrámem v přestavbě, náměstí nabízí spoustu "atrakcí" pro turisty - můžete se vyfotit na jakovi, v tibetském oblečení a podobně. červenec 2011

Klášter Gandän Sumcenling (དགའ་ལྡན་སུམ་རྩེན་གླིང་) postaven v roce 1679 pátým dalajlamou patří sektě Gelug. Během čínské "Kulturní revoluce" byl značně poničen, v 80. letech zrekonstruován a další rekonstrukce z posledních let zvedla vstupné o víc jak 150%. Zároveň se díky rozmachu turistiky vytrácí jeho původní kouzlo.
Klášter leží 5km severně od města a obývá ho přes 600 mnichů. Hned vedle stojí hotel, takže můžete bydlet přímo v sousedství a mít na malebné údolí překrásný výhled.

Klášter Gandän Sumcenling

Do Gjalthangu se lze kromě letadlem vydat i vlakem nebo autobusem.
Autobusy jezdí z hlavního města provincie Kunmingu, ale i ze Sichuanu - z Chengdu. Tato cesta je dlouhá a náročná, nabízí ale nádherné pohledy na nedotčenou tibetskou krajinu.
Vlak vás doveze z Kunmingu do již zmíněného Lijiangu, který turisté milují díky zachovanému historickému jádru. Mezi Gjalthangem a Lijiangem láká Soutěska skákajícího tygra, nejhlubší soutěska na světě (od vrcholů hor až po Dlouhou řeku proudící po jejím dně). Na výlet do soutěsky, pokud chcete projít celou stezku dlouhou 40km, si připravte dva až tři dny. Podél cesty jsou každých několik kilometrů malé ubytovny i občerstvení. Připravte si do baťůžku dostatek vlastní vody, na cestě je "vysokohorská přirážka", takže se cena vody zvedá i desetinásobně, a v náročném terénu se dostatek vody stává velmi důležitý!!!!!!

Soutěska skákajícího tygra, červen 2010

Celá oblast Dečhënské prefektury nabízí řadu příležitostí k turistice. K mnoha "šestitisícovkám" se dnes můžete pohodlně dostat pronajatým autem a na úpatí hory přespat v hotelu. K těm ostatním se můžete vydat s baťohem a stanem, objevovat bez obav krásy východního Tibetu a pohostinnost místních, nejen tibetských, obyvatel.

Historická část Gjalthangu, červenec 2011

V Gjalthangu můžete navštívit školu thangky, farmu, rukodělné výrobny a další projekty, které mají za účel pomáhat místním obyvatelům, potýkající se s problémem nezaměstnanosti kvůli nedostatečnému vzdělání či jazykovým bariérám.
_______________________________________
* Gjalthang (čínsky 建塘), původní čínský název Zhongdian (中甸), dnes Xianggelila (香格里拉)
_______________________________________
Tip na ubytování: ShangrilaGlamping (ubytování ve stylových jurtách)
Tip na restauraci: Tantra Restobar
_________________________________________
V lednu 2014 propukl v historickém jádru města Gjalthangu požár a zničil drtivou většinu starých dřevěných budov. Ty se všechny přes noc proměnily v popel a tím čínská Šangri-la přišla o jedno z největších lákadel. Ukáže až čas, co zde čínští budovatelé během pár let postaví. Pokud to bude podle vzoru jiných tibetských měst, budou to nejspíš supermarkety a rychlá občerstvení.
_________________________________
Další informace, rady a tipy na emailu dotibetu@gmail.com