Finanční náklady cestování v TAO

29. září 2013 v 16:15 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Hodně lidí, kteří propadli kouzlu Tibetu, se chtějí podívat do jeho hlavního města Lhasy a okolí. Často ale chybí informace. Jedna z důležitých otázek je, "kolik to bude stát?"

Na tuto otázku lze odpovědět až po zodpovězení jiných otázek:
  • Kolik lidí se cesty účastní?
  • Kolik dní chcete v TAO strávit?
  • Kam se chcete podívat?
  • Chcete cestovat autem, na kole, lézt po skalách,...?
  • Jaký typ ubytování preferujete?
  • Chcete do Lhasy letět letadlem?
Po zodpovězení těchto základních otázek lze začít počítat přibližné náklady výletu do Centrálního Tibetu.
_____________________________________________________________

Všichni cizinci, kteří chtějí navštívit TAO jsou povinni učinit tak jako člen organizované turistické skupiny o počtu minimálně dvou osob, skupina si musí zakoupit zájezd u některé z cestovních kanceláří, která vám poskytne cestovní povolení, průvodce/tlumočníka, zajistí vozidlo, řidiče a zarezervuje hotel. Díky této povinnosti se náklady vyšplhají (i pro baťážkáře) mnohem výš, než v jiných částech Tibetu.

Cestovní povolení
Existují základní dva typy povolení pro cestování na území Tibetské autonomní oblasti. První tzv. TTP (Tibet Travel Permit) a druhý tzv. ATP (Alien Travel Permit). První z nich, TTP, je povinné pro všechny cizince, kteří chtějí vstoupit na území Tibetské autonomní oblasti. Povolení je zadarmo, ale protože jej vyřizují cestovní kanceláře, musíte očekávat, že si za něj nechají zaplatit. Získat totiž takové povolení dá spoustu práce!
CK za vás musí vyplnit několik formulářů, které následně musí schválit a orazítkovat několik úředníků na několika místech. Následně jsou formuláře odeslány do Tibetské cestovní kanceláře (Tibet Tourism Bureau). Zde musí vaše CK čekat přibližně dva dny (a více) na schválení vašich dokumentů. Díky všemu tomu papírování a vyřizování, které za vás dělá CK (sami si to vyřídit nemůžete), si účtují poplatek v rozmezí 400 - 800 RMB/osobu.
Druhé povolení potřebujete v případě, že chcete navštívit oblasti západně od Žikace. Toto povolení je o poznání snadnější, lze vyřídit během hodiny v Žikace a stojí přibližně 50 RMB/osobu.
Vzdálené a ne příliš turisticky vytížené oblasti vyžadují vyřízení vojenského povolení (Military Permit) nebo cizinecké povolení (Foreign Affairs Permit). Vyřídit taková povolení trvá několik týdnů a jejich cena se pohybuje opět okolo 400 - 800 RMB/osobu.

Pro vyřízení všech povolení stačí, když CK poskytnete kopii pasu (stránka s fotkou) a kopii čínského víza. Ostatní za vás vyřídí CK.
*u turistického víza stačí tyto dvě. U studentského a pracovního víza i potvrzení zaměstnavatele/školy.

Turistický průvodce
Všichni cizinci navštěvující TAO mají povinnost mít průvodce na každý den svého pobytu. Průvodce s vámi nemusí trávit celé dny, ovšem musíte za něj každý den zaplatit. Pokud jste na území města Lhasy, můžete se volně, bez průvodce, procházet po ulicích, chodit do restaurací, obchodů a podobně. Pokud chcete navštívit buddhistické kláštery (ve Lhase například palác Potala, Sera,...) je nutná přítomnost vašeho průvodce, bez něj vás do kláštera nepustí.
Pokud se chcete vydat na výlet mimo Lhasu, přítomnost průvodce je nutná.
Průvodci si účtují přibližně 200 - 300 RMB/den/skupinu. Takže pokud cestuje více lidí ve skupině, cena se rozpočítá. Pokud chcete vyrazit na trek, průvodce si také účtují více.

Vozidlo
Všichni cizinci cestující mimo Lhasu v TAO jsou povinni si pronajmout soukromé vozidlo. Pouze na území města Lhasy můžete využívat MHD nebo taxi. Na autobusovém nádraží vám nikdo jízdenku mimo Lhasu neprodá. Při výletu mimo území Lhasy je nutné si pronajmout auto, kterým je v drtivé většině případů Toyota Land Cruiser. Vaše CK vám dá na vybranou, v případě větší skupiny můžete využívat dodávky nebo speciální autobusy.
Náklady na vozidlo, včetně řidiče, cestování po TAO prodražují. Ceny se neúčtují za den, nýbrž za stanovenou trasu, kterou si musíte předem dohodnout s CK. Ceny se dále počítají na počet vozidel, ne na počet osob. Je proto lepší naplnit celé auto, než mít 4-místné auto pro sebe. V hotelech ve Lhase můžete často na nástěnkách vidět inzeráty, kde jiní cizinci hledají společníky do auta na určitou trasu. Ceny vozidel jsou také nižší během zimních měsíců než během letní turistické sezony.
Příklady přibližných průměrných cen za vozidlo na určitou trasu (každá CK si účtuje jinak):
Lhasa - jezero Nam Ccho - Lhasa : 2000 - 2400 RMB
Lhasa - jezero Yamdrok - Gjance - Žikace - Sakya - základní tábor Mt.Everestu - hranice s Nepálem : 5500 - 7000 RMB
Lhasa - jezero Yamdrok - Gjance - Žikace - Sakya - základní tábor Mt.Everestu - Lhasa : 5000 - 6500 RMB
Lhasa - ženský klášter Tidrum - klášter Drugung - klášter v Samye - Lhasa : 4000 - 4800 RMB
Lhasa - Samye - Cethang - Jumbulagang - Mindroling - Lhasa : 4200 - 5200 RMB
Lhasa - Žikatse - Saga - jezero Manasarovar - hora Kailash - Lhasa : 13500 - 15500 RMB
Lhasa - Žikatse - Saga - jezero Manasarovar - hora Kailash - království Guge - Ngari - Lhasa : 16500 - 18500 RMB
Ceny jsou přibližné, pro přesnou cenu se musíte zeptat svojí CK. Uvedené přibližné ceny jsou za 1 vozidlo a trasu.

Ubytovnání
Ve Lhase dnes můžete najít širokou škálu ubytování pro cizince. Studentské ubytovny s několika postelemi a společným sociálním zařízením, až po 5-ti hvězdičkové hotely. Za tzv. dormy (ubytovny) zaplatíte mezi 35 - 60 RMB/den/osobu. Standardní dvoulůžkový pokoj s vlastní koupelnou stojí okolo 200 - 300 RMB/den. Luxusnější ubytování vás bude stát 400 RMB/den a více.
S hotely ve Lhase je potíž, že většinou nejdou zarezervovat přes internet. Požadavky na ubytování prodiskutujte s vaší CK, ti vám pomůžou najít nejlepší variantu. Většina CK má ve Lhase, Žikace, Gjance a dalších místech, síť osvědčených hotelů a ubytoven, s kterými spolupracují.

Jídlo
Tato položka záleží zcela na vás. Můžete navštěvovat tibetské restaurace, kde nudle se zeleninou a masem stojí 5 - 10 RMB a tibetské knedlíky plněné masem 10 - 15 RMB. Levné čínské a muslimské restaurace. Lhasa ovšem nabízí i množství nepálských, indických, amerických, italských, nebo dokonce mexických restaurací, kde vás oběd vyjde na 50 - 200 RMB.

Vstupné
Vstupné se většinou platí při vstupu do chrámů a klášterů. Během letní sezony se mohou zvyšovat neuvěřitelnou rychlostí (vstup do Potaly stál před rokem 100 RMB, letos 200 RMB). Vstupné už si můžete zakoupit "v balíčku" u CK, nebo platit jednotlivě u každé památky. Platíte pouze za sebe, průvodci mají s památkami smlouvy, a Tibeťané mají navíc vstupy všude zdarma.

Kterou CK?
Na území ČLR existuje velké množství kanceláří, které mohou brát cizince do TAO. Doporučuji najít CK vlastněnou a provozovanou Tibeťany, takové najdete ve Lhase (mají webové stránky), na severním cípu Tibetu - ve městě Ziling (Xining) v čínské provincii Qinghai nebo v hlavním městě provincie Sichuan v Chengdu, odkud to na hranice Tibetu trvá necelý den jízdy autobusem.
Při koupi zájezdu se ujistěte, co všechno cena zahrnuje - jízdenky na vlak/letenky, vstupné, ubytování atd. Některé CK poskytnou odhad částky velmi nízký, ale na místě potom zjistíte, že musíte připlácet za spoustu věcí - jízdenky na vlak, hotel. Většina však poskytne úplný součet nákladů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama