Když se řekne Tibet

23. ledna 2014 v 8:58 | Kelsang Lhamo |  Kultura
Když se v Česku řekne "Tibet", hodně lidí si představí buddhistické mnichy, vysoké hory a jaky.

Toto je upravený překlad čínského článku, který představuje základní tibetské pojmy*.

Symboly Tibetu


 1. Země slunce: Tibet to má nejblíže ke Slunci. V Tibetu svítí slunce ročně více než 3000 hodin.
 2. Země úsměvů: Úsměv Tibeťanů dokáže přinést teplo do všech srdcí, které Tibet navštíví.
 3. Potala: I ti, kteří ještě v Tibetu nebyli ji znají. Majestátně se tyčící nad "Svatým městem" symbolizuje naději, protože tu vždycky byla, je a bude.
 4. Džókhang: Jen ti, kteří se před chrámem Džókhang pomodlili mohou s klidným srdcem odejít. Protože to je cíl jejich pouti.
 5. Modlitební mlýnek: Tibeťané jej používají, aby místo nich odříkával modlitby. Zároveň představuje jeden z nejčastěji kupovaných dárků turisty v Tibetu.
 6. Věčné světlo: V Tibetu ve všech klášterech a chrámech i domácnostech září máslové svíce, do kterých věřící přilévají další a další máslo, zatímco se modlí.
 7. Barkor: Stará část města Lhasy, do dnešních dnů poustní místo všech Tibeťanů. Obejít Barkor znamená přijít se pomodlit i k chrámu Džókhang.
 8. Měřit modlitbu vlastním tělem: Modlí se celý den u posvátných míst, nebo jdou z domova do Lhasy. Odříkávají modlitby, každé tři kroky se pokloní a dotknout čelem země. Tak silná je víra Tibeťanů.
 9. Óm mani padmé húm, ཨོཾ་མ་ཎི་པ་དྨེ་ཧཱུྃ། : Nejznámější mantra (modlitba) tibetské buddhismu.
 10. Vadžrajána: Jedna z cest praktikování tibetského buddhismu.
 11. Brahmaputra, Jarlung Cangpo: V údolí řeky Jarlung Cangpo se zrodila tibetská civilizace. Dodnes je v srdci Tibeťanů matkou řek.
 12. Posvátná jezera a hory: Uctívat a modlit se k průzračně modrým jezerům a věčně zasněženým vrcholkům hor je odpradávna zvyk Tibeťanů. Často cestu měří vlastním tělem a desítky kilometrů okolo jezera či hory se modlí několik týdnů.
 13. Gang Rinpočhe, གངས་རིན་པོ་ཆེ། : Nejznámější a nejposvátnější hora, nejen pro Tibeťany. Buddhisté, hinduisté, bönisté i věřící starého křesťanství věří, že Gang Rinpočhe, neboli Kailas (Kailás, Kailáš), je středem světa a vesmíru.
 14. Thangka: Ručně malované obrazy božstev v tibetském buddhismu. Thangky jsou posvátné náboženské předměty, kterým se dostává náležité úcty a visí za oltářem v každé tibetské domácnosti.
 15. Khatag: Posvátná bílá šála, kterou Tibeťané věnují lamovi, či důležitému hostu.
 16. Tibeťané: Podle tibetské legendy národ, který se vyvinul z opic v horách okolo řeky Jarlung Cangpo.
 17. Tibetština: Jazyk tibetského národa, který má vlastní 30 znakové písmo. Foneticky bohatý, v některých oblastech Tibetu tónový, s širokou škálou dialektů.
 18. Tibetská medicína: "Záhadná" věda, praktikovaná v Tibetu po tisíce let, starší než tibetský buddhismus, která si i v dnešní době dokáže poradit s problémy, s kterými si západní medicína neví rady.
 19. Tibetské vonné tyčinky: Neoddělitelná součást tibetského modlitebního oltáře. Jedinečnou vůni "Tibetu" lze cítit i v okolí klášterů a na Barkoru.
 20. Tibetské nože: Tibeťan by bez svého nože nevyšel z domu. V tibetské historii je nůž nejen zbraň, nýbrž i nástroj používaný k jídlu.
 21. Tibetský mastiff: Celosvětově známá a uznávaná rasa tibetského psa, který je spjat se spoustou legend. I dnes chrání stáda a majetek nomádů.
 22. Tibetský oděv: Tradiční tibetský oděv zvaný "čhupa" je velmi teplý a praktický. Do jeho záhybů lze naskládat mnohem víc věcí, než do leckteré větší kabelky. V historii byla čhuba defacto jediným oděvem, vyráběným z ovčí vlny. Dnes se vlněný nosí v zimě a plátěný s vzorkem v létě.
 23. Reinkarnace: Jeden ze základních kamenů buddhismu, který říká, že každá duše se po smrti tělesné schránky převtělí v jinou živou bytost.
 24. Lungta: Pět barev modlitebních vlajek, které lze spatřit na všech postávných vrcholech i u pramenů řek a břehů jezer. Modrá představuje oblohu, bílá mraky, červená oheň, zelená vodu a žlutá půdu. Na vlaječkách jsou napsány mantry a třepotáním ve větru odříkávají za Tibeťany modlitby.
 25. Mani kameny: Hromady tisíců a tisíců kamenů s vyřezanou modlitbou Óm mani padmé húm kupené při stranách cest a u důležitých křižovatek.
 26. Legenda o králi Gesarovi: Jedna z nejpopulárnějších tibetských legend o králi, který byl napůl bůh a napůl člověk, známá především v severním Tibetu - Amdu.
 27. AHN: Akutní horská nemoc je komplex symptomů vyskytujících se u člověka ve vysokých nadmořských výškách. Aneb, až pojedete do Tibetu, nezapomeňte na Paralen.
 28. Džomo langma, ཇོ་མོ་གླང་མ། : Nejvyšší hora na světě, cizincům známá pod názvem Mount Everest. Tibetský název je jménem jednoho z ženských tibetských božstev.
 29. Tibetská antilopa: Druh antilopy žijící na Tibetské náhorní plošině, přitahuje fotoaparáty turistů, ale i lovce, kteří prodávají její kůži na černý trh.
 30. Máslový čaj: Základní tibetský nápoj. Hodně Tibeťanů dokonce nepije ani tolik vody, kolik pije domácího máslového čaje.
 31. Ječmen: Základní zemědělská plodina Tibetu. Druh ječmene, který se přizpůsobil vysokým nadmořským výškám a po tisíciletí poskytuje Tibeťanům základ pro "campu", ale i pro tibetský domácí alkohol.
 32. Campa: Tibetská zpražená ječmenná mouka. Po sklizni se ječmen zbaví slupky, zpraží v pánvi a namele ve vodním mlýnu. Tak získáme campu. Ta potom slouží jako mouka, ale i jako důležitá surovina pro hrudky syrového těsta, které jsou běžnou snídaní v Tibetu. Campa se smíchá s máslem, sušeným sýrem a vodou, někdy černým čajem, podle chuti se přidá cukr.
 33. Sušený sýr: Známý v mnoha kulturách. Staré mléko se vysuší na slunci. Tím se z něj stane tvrdý sušený sýr. Vkaždé části Tibetu vypadá a chutná jinak.
 34. Nebeský pohřeb: Cizinci ne zcela pochopený tibetský pohřební rituál. Poté, co duše opustí tělo, stává se v tibetském světě tělesná schránka nepotřebnou. Jediný způsob jak se ostatků užitečně "zbavit" je, nabídnout je k jídlu. Během nebeského pohřbu odnesou mniši tělo na posvátnou horu, kde tělo rozsekají na kousky. Za chvilku se k místu sletí desítky obrovských supů a dalších ptáků, kteří kusy masa snědí.
 35. Kordřo: Tibetský tradiční způsob tance v kruhu (okolo ohně). Všichni zpívají a do rytmu se točí. Každý kraj, každá vesnice má svoje vlastní tance a písně.
 36. Jak: Jak je odpradávna neoddělitelnou součástí nomádského způsobu života v Tibetu. Tibetský dobytek, původně volně žijící na tibetských pláních, se dnes chová ve stádech až několika stovek kusů. Z jačí kůže se šijí tradiční nomádské černé stany a sušené jačí maso je důležitou potravinou během dlouhých a mrazivých zim.
 37. Tibetská kniha mrtvých, བར་དོ་ཐོས་གྲོལ། : Bardo thödol je jedním ze základních textů tibetského buddhismu.
 38. Songcän Gampo, སྲོང་བཙན་སྒམ་པོ་ : Významný tibetský panovník. Během své vlády dobil významná území včetně čínského hlavního města. Podle legendy, jeho dvě manželky přinesly do Tibetu buddhismus. Songcän Gampo také vyslal učence do Indie, kteří po návratu domů vytvořili tibetské písmo.
 39. Dalajláma, ཏཱ་ལའི་བླ་མ་ : Politický a světský vůdce Tibetu. Titul byl udělen mongolskými vládci v 16. století představenému lamovi v klášteru poblíž Lhasy. Od té doby dnes máme 14. převtělení tohoto lamy.
Stručný výpis symbolů Tibetu, známých míst, osob a předmětů není zdaleka úplný. Těchto 39 bodů však stručně přiblíží svět Tibetu a zároveň představuje základní vědomosti před cestou do Tibetu.

Obrovská Thangka, která se vystavuje při největších tibetských buddhistických svátcích

Lungty na tibetských horách


Supi při hostině


___________________
* v původním článku s názvem 105 symbolů Tibetu (číslo 9. chybí) figuruje velké množství čínských propagačních filmů a tibetských populárních zpěváků či herců, kteří jsou členy KSČ.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Květoslav Květoslav | 1. dubna 2016 v 21:25 | Reagovat

...super.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama