Duben 2014

Pravidla pro cestování v Tibetu 2014

14. dubna 2014 v 23:59 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Jako každý rok, i letos existují pravidla pro cestování v Tibetu, především tzv. Tibetské autonomní oblasti. Už poněkolikáté je v měsíci březnu pro cizince a Tibeťana takřka nemožné se do Lhasy dostat. Od měsíce dubna se ale brány hlavního města opět otevírají. Nejen Lhasa, ale i na jiná místa vás případná policejní hlídka nebude chtít pustit.
Jaká tedy existují omezení pro rok 2014?

Žikace

Ü-cang
TAO
Tibetská autonomní oblast se pro cizince a Tibeťany uzavírá vlastně pokaždé, když se vyskytne nějaký problém nebo čínský státní svátek. Preventivně se uzavírá přístup po celý měsíc březen, který je "politicky citlivý".
Nyní je Lhasa přístupná všem zahraničním turistům (tradičně s vyjímkou Norů, kteří si to zasloužili udělením Nobelovy ceny dalajlamovi v roce 1989 a další neustálou podporou Tibetu). O permit do TAO si lze žádat od 24.března 2014. Většina pravidel pohybu cizinců v TAO je totožná s loňským rokem. Žádat mohou jednotlivci i skupiny, ve skupině stejné i smíšených národností.
K výletu do TAO si musíte koupit cestovní zájezd u cestovní agentury, který obsahuje průvodce, pro cesty mimo Lhasu CK poskytne i soukromé vozidlo s řidičem.
Stejně jako v loňském roce, i letos se někdy požaduje tzv. záloha. Platí se i několik týdnů před plánovanou návštěvou TAO a závisí na délce pobytu (většinou 500$-1000$).
Tuto zálohu si nevymýšlejí CK, ale rozhodnutí přichází z TTB - Tibet Tourism Bureau.

Kvůli kalamitě na podzim 2013 v základním táboře pod Mount Everestem je do této chvíle uzavřený přístup cizincům. Očekává se ale, že během duban 2014 se znova otevře.

V rámci TAO se již čtvrtý rok nezpřístupní prefektura Čhamdo a díky tomu není možné přejet do Lhasy z jihovýchodního Tibetu, čínských provincií Yunnan a Sichuan.

Kukunor

Amdo
Qinghai - Gansu
Drtivá většina kraje Amdo zůstává volně přístupná cestovatelům. Bez problémů můžete vyrazit k jezeru Kukunor, i do kraje Rebkong a ke klášteru Labrang. Nezáživné západní části provincie Qinghai (Haixi), které v podstatě už Tibetem nejsou, jsou beze změny - jako posledních několik desítek let - uzavřeny.
Okresy Darlag, Ga'de a Päma v prefektuře Golog, přestože oficiálně žádná omezení neexistují, vyžadují pro vstup/průjezd permit. Tento se však získává snadno v hlavním městě prefektury městě Dawu a stojí 60 RMB.
Neprůjezdné pro cizince jsou podle některých informací i dva čínské okresy na severním konci provincie Qinghai - Menyuan a Qilian.
Celá tibetská část provincie Gansu, jižní část s názvem Kanlho, je bez omezení přístupná cizincům.

vesnička poblíž Kandze

Kham
Sichuan - Yunnan
Nejspornějším územím v provincii Sichuan je prefektura Ngawa. Cizinci mohou prefekturu navštívit i projet. Problém zůstává pouze s okresem Ngawa, ten zůstává cizincům uzavřený už déle než 2 roky.
Ostatní části Khamu v provinciích Sichuan a Yunnan jsou oficiálně přístupné. Někdy se stane, že vám na autobusovém nádraží nechtějí prodat jízdenku do některého okresu. Většinou to není z toho důvodu, že by ho doopravdy znepřístupnili, nýbrž proto, že si prodejce není jistý, zda tam cizinci mohou a proto vám pro jistotu jízdenku neprodá.
Denně ale skrz na skrz Tibetem a všemi jeho částmi křižují desítky a stovky minibusů, do kterých nastoupíte a jedete. Jejich ceny bývají srovnatelné s jízdenkami linkových autobusů.

údolí v oblasti Kandze

Všechna tato omezení a povolení jsou velmi nestálého rázu. Vždy záleží na aktuální politické situaci a roční době. Během čínských státních svátků se preventivně uzavírají některá další místa, případně potřebujete víc povolení pro vstup do některých míst.

V případě, že stopujete, povinnost mít permit snadno přehlédnete.
Potkáte-li cestou úředníka, který bude povolení vyžadovat a vy jej mít nebudete, v nejhorším případě vám pomůže sehnat nejbližší spoj do vedlejšího okresu.

Vyjímkou je TAO, kde se bez průvodce a soukromého auta z města Lhasy opravdu nedostanete a pokud na území TAO stopujete z jiných provincií, budete velmi nápadní.
V případě, že se o to i tak budete pokoušet, vyvarujte se styku s místními obyvateli - Tibeťany. Pokud budete dopadeni na území TAO bez potřebných dokumentů a v přítomnosti místních obyvatel, budou to právě oni, kdo za vás ponesou zodpovědnost a stihne je nemalý trest.

V případě jakýchkoliv dotazů ohledně cestování do Tibetu pište na dotibetu@gmail.com

Tibetská kaligrafie

1. dubna 2014 v 18:59 | Kelsang Lhamo |  Kurzy
  • Chcete mít originální tibetskou kaligrafii?

  • Chcete si udělat tibetské tetování?

  • Chcete se naučit kaligrafické tibetské písmo?

Ozvěte se nám na email dotibetu@gmail.com a pomůžeme Vám uskutečnit tyto plány!


Mimo to, nabízíme i výuku tibetské kaligrafie:
  • Kaligrafie
Pro zápis do kurzu není nutná žádná znalost tibetštiny.
Během kurzu se student naučí 4 základní druhy tibetského písma - jedno tiskací a tři psací. Seznámí se s základy tibetské kultury.
Pomůcky: papír a inkoust. Psací dřívko dodá vyučující, který je rodilý Tibeťan.