Květen 2014

Za kláštery Amda

6. května 2014 v 12:12 | Kelsang Lhamo |  Výlety do Tibetu
Nejen Lhasa znamená Tibet a nejen kláštery Sera, Gadän a Dräpung udržují tradici tibetského buddhismu.
Vydejte se do krásného severního Tibetu, navštivte velké kláštery - Kumbum a Labrang, rodný kraj současného dalajlámy, Congkhapy a Gedüna Čchophela - geniálního tibetského umělce, spisovatele a vynálezce počátku 20. století.
Okuste život na tradiční tibetské vesnici i rytmus velkoměsta 21. století ležícím na křižovatce čtyř velkých civilizací.


1. - 4. den
Setkání v Pekingu, hlavním městě ČLR. Přejezd do hlavního města provincie Qinghai - Siling, který má dnes kolem 2 milionů obyvatel. Město Siling leží nedaleko známé Hedvábné stezky a od nepaměti se zde mísí tibetské, mongolské, arabské a čínské vlivy. Dnes již moderní město s mrakodrapy nabízí čínské taoistické kláštery, tibetské chrámy a muslimské mešity, z nichž ty nejvýznamnější navštívíme. Ochutnáme různorodou čínskou kuchyni, tibetský mléčný čaj i tradiční arabský chléb. Jedno odpoledne strávíme v největším buddhistickém klášteře okolí - Kumbum, nacházející se 30km jižně od města.

5. - 8. den
Zavítáme do čtyř klášterů školy Gelug v blízkosti města Siling, do rodné vesnice současného dalajlámy a do rodné vesnice tibetského génia 20. století Gedüna Čchophela.
Cesta bude pokračovat do města v kraji Rebgong, kde se nachází další známý klášter Rongwo. Budeme mít příležitost podívat se na malou tibetskou vesnici, život obyvatel zde ubíhá ve stejném rytmu jako po desetiletí.

9. - 13. den
Přejedeme do města Sangke a navštívíme další velký klášter Labrang. Odpoledne strávíme na nomádských pastvinách jižně od Sangke. Na závěr výletu přejedeme do města Lanzhou, velkoměsta na Hedvábné stezce.

Možný program navíc:
3 dny okolo jezera Kukunor

Termín:
každoročně

Registrace a více informací na dotibetu@gmail.com