Červenec 2014

Závody na koních

21. července 2014 v 0:40 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu

Úroda na polích v Tibetu dozrává a ještě než začne sklizeň, přichází období slavností závodů na koních (རྟ་རྒྱུགས་, ta-gjug). V tradiční podobě se svátek dodržuje na mnoha vesnicích jak v Amdu, v Kham, tak v Ü-cangu. Přestože v posledních letech se ve větších městech stávají slavnosti velkým lákadlem na čínské a další zahraniční turisty, i tak nabízí vyjimečný zážitek.


Svátek má mnoho podob, podle místa, kde se koná. Většinou slavnosti trvají několik dní, protože probíhají i velmi důležité náboženské obřady, které mají zaručit bohatou úrodu. Závody na koních je doba, kdy se z chlapů stávají muži. Traduje se, že každý dospívající muž by se měl závodů alespoň jednou zůčastnit.

Slavnosti závodů na koních je doba, kdy nomádi z dalekých okolních hor sejdou do údolí, aby se zapojili k této společenské události. Na svátky přijíždí i příbuzní z velkých dálek. Konají se trhy, je to skvělá příležitost pochlubit se svým letošním domácím pivem a kořalkou, hraje hudba, u ohniště se zpívá a tancuje. Obchodníci a řemeslníci přichází prodat a vyměnit své výrobky, nomádi vyměňují své kožešiny a maso za campu. Tibeťané samozřejmě nezapomínají chodit do klášterů a chrámů pomodlit se. Mniši žehnají dobré úrodě.

V době závodů se louka, na které se celá ta paráda odehrává, promění ve stanové městečko. Svoje stany si tu postaví téměř každá rodina, nomádi z hor, přátelé z okolních vesnic.


Kůň je každodenním společníkem Tibeťanů nomádů i zemědělců, na závody si majitel vždy pečlivě vybere jednoho, kterého vycvičí. Před závodem se koním do ocasů vplétají barevné mašle pro štěstí. Mladí jezdci se vyparádí do bohatě zdobených tradičních krojů.

Často se udržuje zvyk, kdy před zahájením samotných závodů jede procesí válečníků v tradičních oděvech, následuje průvod představených místního kláštera, předvádí se náboženské tance. Po této přehlídce přijíždí účastníci závodu, nejprve předvedou své koně a samozřejmou součástí je i modlitba za úspěch v závodech.

Mezi základní disciplíny patří závod v rychlosti na různě dlouhé vzdálenosti, soutěž ve střelbě z luku na terč v klusu, akrobacie na koni v klusu, sbírání khatagu ze země v trysku a spousta dalších. Součástí bývají také přehlídky koní. Traduje se, že muži mají během závodů prokázat své dovednosti, odvahu, zdatnost a bystrost, stejně jako kdysi tibetští rytíři v boji.

K všeobecnému veselí přispívají i další zábavy a soutěže bez koní; přetahování lana, zkouška síly při přenášení velkých kamenů, střelba z luku, tibetské stolní hry a další. Zábava vždy pokračuje až do pozdních večerních hodin, údolím se rozléhá hudba a zpěv.


Velmi známé jsou závody na koních v Jüšü, po zemětřesení v roce 2010 místní vyhlášené závody na pár let ale ustaly. Letos v létě se po odmlce závody opět konají ve velkém, bohužel za přítomnosti čínských žokejů a velmi striktně daných pravidel a bezpečnostních opatření.
Kromě Jüšü se můžete vypravit na řadu jiných míst, kde závody probíhají bez nevhodných moderních prvků v opravdu tradičním duchu.

Přehled některých vyhlášených závodů:

Místočást Tibetusoučasné zařazenídatum
LhagangKhamSichuan12.-13. července
GjanceÜ-cangTAO27. července
JüšüKhamQinghai25.-30. července
LithangKhamSichuan1.-5. srpna
NagčhuAmdoTAO10.-16. srpna


Chcete-li i Vy letos zažít tuto nezapomenutelnou podívanou, je nejvyšší čas vyrazit do Tibetu!

Aktuality o cestování

19. července 2014 v 18:12 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Nové letecké spojení se Lhasou

  • Od května lze cestovat letadlem do Lhasy z letiště při městě Sangčhu (čínsky: Xiahe), které se nachází na severovýchodním konci Tibetu. K městu Sangčhu přináleží i známý klášter Labrang. Chcete-li vidět jak hlavní město Tibetu, tak i krásy Amda, můžete nyní letět letadlem každé pondělí a pátek. Lety operují v obou směrech.


Pouť k posvátné hoře Kailas
  • Podle tibetského kalendáře máme právě rok 2141 ve znamení dřevěného koně. Tibeťané rok koně ve dvanáctiletém cyklu považují za rok, který obzvlášt blahodárně přeje náboženské pouti. Tibeťané věří, že v letošním roce se při náboženské pouti okolo posvátné hory karma jednoho obejití rovná třinácti obejití. Proto nejposvátnější hora Tibetu a nejen tibetského buddhismu, Kailas, zažívá velký nápor poutníků a turistů. Úřady se toto snaží mírnit různými nařízeními, které se týkají jak samotných Tibeťanů, tak cizinců. Po měsíční "uzavírce" pro cizince se nyní povolení k návštěvě hory Kailas opět vydávají, ovšem za těchto podmínek: povolení se vydává pouze skupině cizinců o počtu 3 a více osob. Všichni členové skupiny musí být stejné národnosti (držitelé pasu jednoho státu). Osobám nad 70 let se povolení nevydává.