Jarca künbu

14. října 2014 v 20:05 | Kelsang Lhamo |  Kultura

དབྱར་རྩྭ་དགུན་འབུ་

Jarca künbu

Ophiocordyceps sinensis - Caterpillar Fungus - Housenice čínská


Jarca künbu znamená "letní tráva, zimní brouk".
V tradiční tibetské medicíně se používá od nepaměti a přízeň si získala i v čínském a dalších asijských léčitelstvích. Poslední desítky let se o ni zajímají i západní vědci a léčitelé. V Česku označovaná jako "houba", roste Jarca künbu v Tibetu - na pastvinách Tibetské náhorní plošiny a na nízkých svazích Himalájí, tedy i v Nepálu a Bhútánu.

Jarca künbu vzniká cizopasením houby na těle hmyzu. Tibeťané věří, že poté, co larva žijící v zemi, během zimy zahyne, spory houby napadnou její ostatky a do léta vyroste na povrch země houba. Západní vědci zjistili, že hmyz žijící na zemi je napadán spory houby, která na jeho živém organismu cizopasí. Nejprve na povrchu těla a poté pronikne i dovnitř, což hmyz oslabuje. Nakonec hmyz zaleze do země, kde houba dokoná své dílo. V létě vyrostou z "mumifikovaného" hmyzu na povrch země nové houby, které opět vystřelují spory na další hmyz, a proces se opakuje.

V tibetské medicíně se odpradávna používá Jarca künbu jako pomocník při srdečních nemocech, nemocech slinivky, plic, jater, sleziny, žlučníku, žaludku, střev, ledvin a močových cest. Pomáhá regulovat tlak, pomáhá hojit záněty a celkově pomáhá ozdravovat organismus.

V Číně si slávu vysloužila jako přírodní viagra a všelék na různé nemoci, včetně rakoviny. Díky velkolepé reklamě cena v 21.století vyšplhala do stovek dolarů za gram.

Tibetská medicína používá houbu jako přísadu v lécích nebo do čajových vývarů. Tibeťané nejedí houbu přímo. Nejpopulárnější a nejužitečnější zpracování je podle většiny laické tibetské populace naložení v alkoholu. Po několika měsících se alkohol nasytí léčivými látkami a stává se skvělým doplňkem stravy.

V České republice se nyní naskytá jedinečná příležitost koupi opravdových hub Jarca künbu přímo z tibetských pastvin, bez chemického ošetření, bez chemických úprav či jiných přísad. Houby ručně sbírané v létě 2014 na severní straně Himalájí můžete koupit na dotibetu@gmail.com.

mapa rozšíření houby na Tibetsé náhorní plošině, zdroj: www.nationalgeographic.fr
______________________________

další četba např:
lidé a země, 2010, česky
national geographic, 2013, francouzsky
mushrooming, anglicky
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Katka Katka | E-mail | 29. října 2015 v 22:58 | Reagovat

Dobrý den, váš  blog je velice inspirující pro naše plánování cesty. Nicméně v tomto článku mi chybí jedna informace... jak se dostat z Tibetu do Nepálu? Možnosti a víza... nemohu se dohledat žádné pozemní trasy :)
Děkuji

2 do Tibetu do Tibetu | E-mail | 30. října 2015 v 17:12 | Reagovat

[1]: Dobrý den, díky za zprávu. Ano, v tomto článku opravdu informaci o nepálském vízu nenajdete :) Bohužel informacím o cestování do Nepálu se nevěnuji, takže tuto informaci nenajdete ani v jiných článcích na tomto blogu :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama