Drepung a moderní Lhasa

13. února 2015 v 4:30 | KL |  Cestování v Tibetu
Co mimo jiné uvidíte, když dnes navštívíte posvátné místo - Lhasu?

Do kláštera Drepung (འབྲས་སྤུངས་) se lze dostat MHD #24, #17 a několika dalšími za Y1 RMB. Vstupné stojí Y50 RMB. Na návštěvu kláštera si určitě vyčleňte celý den a vezměte si s sebou dostatek vody a malou svačinu.


Klášter dnes trochu připomíná město duchů. Před čínskou okupací zde prý žilo 10 000 mnichů. Svou rozlehlostí připomíná spíš starobylé město, než klášter. Během posledních desetiletí klášter i mniši zažili krušné časy.

Během čínské "kulturní revoluce" (60. a 70. léta 20. století) utrpěly budovy značné škody, které dodnes nebyly napraveny. Počet mnichů se neustále redukuje, v letech 1988-1989 zde probíhaly velké protesty proti čínské vládě, mnoho mnichů bylo zatčeno.

Mnichové se však nevzdávají a protestují při každé přiležitosti, v letech 2008, 2012 a klášter byl "preventivně" uzavřen i v roce 2013. Tibeťané také říkají, že v Drepungu žije nejvíce falešných buddhistických mnichů, kteří jsou nastrčení vládou. Dnes při procházce těmito malebnými uličkami mnicha zahlédnete spíše sporadicky.
Všude, včetně vstupenky do kláštera, se dozvíte, že Drepung leží 10km západně od Lhasy. Není to tak docela pravda. Přímo pod klášteram vláda postavila obrovské vězení, které většina mnichů již měla "možnost" navštívit. Okolo vězení rostou další a další čínská sídliště a tak dnes klášter pohlíží přímo na novou zástavbu.

Ještě před pár lety jste mohli ze známého kláštera Drepung vidět rozlehlé údolí, kde se rozprostírají lhaské mokřady a protéká řeka Kjičhu. Proti vám do výšky stoupají hory jižně od Lhasy.

Co nabízí pohled z Drepungu dnes?


Dnes všechny cesty do Lhasy z Číny vedou skrz západní oblasti města. Stejně tak dálnice z letiště nejprve vjíždí do části plné továren.

Následují nová sídliště v čínském stylu s obřími čínskými nápisy a skladiště. Taxíky s turisty zde nezastavují. Jedou přímo do východní, staré, části města s Potalou, Barkorem a malými hotely pro cizince. 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama