Září 2015

Ta'u

16. září 2015 v 14:44 | Kelsang Lhamo |  Cestování v Tibetu
Okres Ta'u (Dau, རྟའུ་), leží na východě Khamu, mezi okresy Rongdrak (རོང་བྲག་), Čhuchen (ཆུ་ཆེན་), Zamthang (འཛམ་ཐང་), Drango (བྲག་འགོ་), Ňakrong (ཉག་རོང་), Ňakčhu (ཉག་ཆུ་) a Dardo (དར་མདོ་).


Z prefekčního města Dardo (čínsky Kangding) do okresního města Ta'u Čhakru (ཕྱག་རུ་) vede silnice dlouhá asi 215 km. Z kardzského letiště, které leží mezi Dardem a Lhagangem je však lepší jet rovnou do Lhagangu (Tagong) a poté pokračovat po silnici S215 na sever. Z Darda denně vyjíždí množství linkových autobusů, které vás do Ta'u také dopraví.

Asi po 30 km jízdy z Lhagangu se již dostanete do okresu Ta'u a prvního městečka Bamë (བ་སྨད་). Toto městečko zaujme krásnými malovanými domy, které budete vídat celou cestu okresem. Ještě před několika lety bylo městečko Lhagang poslední destinací organizovaných zájezdů a většiny turistů, avšak v posledních pár letech se nejzažším bodem týdenního výletu stává právě Bamë. Podél cesty se u domků objevují nápisy nabízející ubytování přímo u rodin.

Z Bamë se můžete vydat severovýchodně do okresu Rongdrak, nebo severozápadně pokračovat do okresního města Čhakru. Architektura Ta'u je nezaměnitelná a určitě stojí za to, využít nabídky místních obyvatel přespat v jednom z jejich domů.Stavba rodinného domu v oblasti Ta'u

Práce na interiéru při stavbě nového domu

Vnitřní zařízení domu v kraji Ta'u

Okresní město Čhakru se dnes díky čínským přistěhovalcům rychle rozrůstá a v okruhu historické vesničky rostou nové a nové paneláky a továrny. Hlavní silnice protínající staré jádro městečka bývá po většinu dne ucpaná a tak si dostatečně vychutnáte pomalou projížďku mezi starými domy. Na náměstí v centru se večer denně schází Tibeťané, aby si společně zatančili tradiční tance. Během větších svátků lze místní ženy i muže vidět ve velmi zdobených tradičních krojích.

Tradiční oděv oblasti Ta'u

Tato oblast Khamu je tradičně jak nomádským, tak zemědělským krajem. V údolí okolo cest můžete v létě vidět kvetoucí řepku, ječmen, pšenici, kukuřici a brambory. Brzy se za políčky však zvedají vysoké zelené kopce, na kterých žije množství nomádských rodin se stády jaků, krav a koní.

Do okresu Ta'u ještě nedorazily čínské plány na rozvoj turistiky. Ubytování, restaurace i doprava jsou zde v porovnání s městečky Lhagang (Tagong) či Kjegu (Jüšü) o poznání levnější a ulice nejsou plné turistických suvenýrů.


Okres Ta'u nelze minout při cestě z Darda do známého kláštera Dege na severozápadním konci prefektury Kardze, ani při cestě opačným směrem, například z oblasti Kjegu (Jüšü) skrz Kham do Číny. Určitě stojí za to se zde několik dní zdržet, ať už ve vesničkách podél cesty, nebo se vydat do kopců a stanovat s nomády.