Z Tibetu do Nepálu

20. září 2016 v 19:53 | KL |  Cestování v Tibetu
Už je to déle než 16 měsíců od ničivého zemětřesení v Nepálu.
Od té doby je jediný hraniční přechod z Nepálu do Tibetu pro cizince uzavřen.

Na nepálské straně první město Kodari a na tibetské Dram (འགྲམ་, čínsky Zhangmu; Čang-mu) taktéž zasáhly loňské otřesy. Nepřístupný je úsek dlouhý asi 90 km severně od tibetsko-nepálského hraničního přechodu. Není známo, kdy bude hraniční přechod znovu otevřen.

Omezení se tedy NETÝKÁ například úseku tzv. silnice přátelství (Friendship highway), která mimo jiné vede k turisticky populárnímu Základnímu táboru pod Mt. Everestem. Stejně tak lze navštívit i například jezero Manasarovar a horu Kailaš.

  • Nový hraniční přechod pro cizince KJIRONG

Starý a jediný hraniční přechod pro cizince z Tibetu do Nepálu, zmíněny přechod u Dram (Zhangmu), je poměrně často nepřístupný díky živelným událostem. Vláda se tedy rozhodla přesunout hraniční přechod pro cizince do okresu Kjirong (སྐྱིད་རོང་, Kyirong, čínsky Jilong; Ťi-lung), asi 70 km dál na západ. Tento hraniční přechod funguje již řadu let, ale provoz byl omezen na občany Nepálu, Tibetu a Číny. Nově tedy tento přechod budou používat všichni cizinci, kteří cestují z Tibetu do Nepálu a naopak.
Na nepálské straně je prvním městem Rasuwa Ghadhi.

Už před loňským zemětřesením čínská vláda začala plánovat tento přesun, vážné poničení přechodu v Dram toto rozhodnutí jen potvrdilo.

Podle informací z města Žikace byli také všichni obyvatelé vesnice Dram přesunuti do nových panelových domů v tomto městě. Rodinní příslušníci, kteří jsou zaměstnání jako státní úředníci, byli svoláni na schůzi do zmíněného města a bylo jim sděleno, že pokud jejich rodiče a další příbuzní odmítnou opustit vesnici Dram, oni sami přijdou o práci.

Čínská média na jaře roku 2016 oznámila, že hraniční přechod v Kjirongu bude "otevřen v červnu". Podle obrázků, které byly uveřejněny, je vidět, že na tibetské straně bylo postaveno mnoho nových celnických a jiných budov, které budou sloužit úředníkům a cestovatelům. Vesnička Dram bude podle plánu zcela srovnána se zemí.

V červnu 2016 však oblast Kjirong zasáhly velké deště a na neznámou dobu se hraniční přechod taktéž uzavřel.

V tuto chvíli tedy není možné přejít z Tibetu do Nepálu po zemi, "starý" hraniční přechod v Dram i "nový" v Kjirongu jsou na dobu neznámou uzavřeny.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama